Thursday, April 21, 2011

Yahoo! dołączył do The Linux Foundation

The Linux Foundation zrzesza największe firmy, którym zależy na rozwoju systemu Linux. Zazwyczaj wykorzystują go w swoim biznesie, członkowie płacą roczne składki, które są stopniowane. I tak:

Platinum Membership (500,000USD)
Gold Membership (100,000USD)
Silver Membership (5,000 - 20,000USD)

The Linux Foundation właśnie poinformował, że Yahoo! dołączyło do grona Silver Membership. Pod adresem http://www.linuxfoundation.org/about/members możemy zobaczyć spis członków Linux Foundation.

Dlaczego fakt dołączenia Yahoo! jest wart odnotowania? Już mówię. Jeżeli interesowałeś się systemem FreeBSD, lub masz zamiar, to zapewne usłyszysz o tym, że wiele firm, w tym własnie Yahoo! używa tego systemu. Pamiętam, że w książce poświęconej FreeBSD we wstępnie przeczytałem, że o stabilności tego systemu może świadczyć fakt, że twórcy serwisu Yahoo! wybrali FreeBSD, a nie Linuksa mimo, iż był on jeszcze we wstępnej fazie rozwoju. Natomiast dziś możemy usłyszeć o tym, że Yahoo! przechodzi na Linuksa.

W dniach 6-7 kwietnia 2001 r. w San Francisco miał miejsce panel Linux Foundation Collaboration Summit z udziałem dyrektorów największych firm (IBM, AMD, Yahoo!), gdzie dyskutowano na temat przyszłości systemu Linux w roli systemu Enterprise oraz w rozwiązaniach Cloud.
http://www.linuxfoundation.org/news-media/announcements/2011/04/yahoo-joins-linux-foundation

Sunday, April 17, 2011

Linux ma już 20 lat

W 2009 roku 40-lecie obchodził UNIX, natomiast w tym roku swoje 20-lecie obchodzi Linux. Linux Foundation przygotował video z tej okazji.
W przedstawionym filmie wspomniano o poniższej reklamie IBM

W sierpniu planowana jest konferencja celebrująca to wydarzenie.
I'll be celebrating 20 years of Linux with
The Linux Foundation!

Saturday, April 16, 2011

Koniec komercyjnej wersji OpenOffice.org, co z LiberOffice?

Wczoraj Oracle ogłosił, że OpenOffice będzie całkowicie wolnym projektem i wersja komercyjna nie będzie dłużej rozwijana. Najciekawsze w tym jest to, że we wrześniu ubiegłego roku w wyniku niejasnej strategi Oracle po przejęciu Sun społeczność open source oddzieliła się od głównego projektu tworząc nowy projekt zwany LiberOffice. Jego celem miało być zapewnienie wolności i dalszego rozwoju dla tego produktu. Natomiast dziś, osiem miesięcy po tym wydarzeniu Oracle ogłasza, że oddaje projekt OpenOffice całkowicie w ręce społeczności open source.
Wiadomość dobra ale nagła zmiana decyzji podejrzana. Warto wspomnieć, że coraz jaśniej kształtuje się pewien model zarabiania na projektach open source. Polega on na rozwijaniu wraz z społecznością projektu oferującego podstawową funkcjonalność, którego mogą używać wszyscy, oraz rozwijaniu dodatkowych funkcji dedykowanych dla dużych rozwiązań, które są produktem komercyjnym. Doskonałym przykładem jest MySQL, na którym obecnie zarabia również Oracle.

http://www.marketwire.com/press-release/Oracle-Announces-Its-Intention-to-Move-OpenOfficeorg-to-a-Community-Based-Project-NASDAQ-ORCL-1428324.htm