Thursday, November 13, 2014

SELinux - rozwalające porady

To nic nowego, że w internecie najwięcej porad o SELinux dotyczy jego wyłączenia. Również prezentacje typu ~"Przestańcie wyłączać SELinux" itp. były na porządku dziennym. Red Hat próbuje walczyć z tym, a sposób po jaki już sięgnął nie powstrzymał mnie od napisania tego wpisu - bo już nie wytrzymam :] Zanim zaprezentuje perełki tego tematu słowo wstępu.

Zapewne spotkaliście się z 'wyznawcami' najsłuszniejszego systemu jakim jest GNU/Linux, jaki to on jest bezpieczny itp. oraz z ich przeciwnikami, którzy często podają przykłady typu "gdyby był taki bezpieczny to nie włamali byś się do ..." itp.

Teraz przedstawię genezę jak dochodzi do włamań w najbezpieczniejszym systemie świata :)

Zapewne słyszeliście o tym, że w GNU/Linux konkretną rzecz można zrobić na wiele sposobów (w końcu o co Linuksiarze kłóciliby się ze sobą!). Oto 4 efektywne sposoby na wyłączenie SELinux.


Nikt teraz nie powie, że Linuksa nie można przystosować do swoich potrzeb. Do każdego gustu znajdzie się metoda na to :)

Wracając do tematu, znacie taką firmę IBM, tak, tak, to ta co promuje Linuksa i rozwiązania otwarte. Oferują również świetną dokumentację do swoich produktów, np. jak zainstalować na wirtualnej maszynie RHEL.


Oczywiście instalacja nie mogłaby się powieść bez ptk. 8


Tak zainstalowany system można z powodzeniem zaoferować klientom :)

Skoro jesteśmy przy temacie RHEL, słyszeliście o takim oprogramowaniu cPanel do zarządzania hostingiem - działa głównie na RHEL. Otóż oni też wiedzą jak dobrze postawić swój produkt na 'relku' - najbardziej podoba mi się tytuł podręcznika instalacyjnego - "Installation Guide - Disable SELinux".


Warto zwrócić uwagę na pogrubione stwierdzenie, że do instalacji niezbędne jest wyłączenie SELinux. Nie ma co się dziwić, przecież nie napiszą do swojego produktu (najlepszy ponoć) polityki, nie!

Dan Walsh chyba się załamał bo sięgnął już po metodę jaką jest kolorowanka dla "dzieci" :) Proszę Państwa przedstawiam SELINUX COLORING BOOK.


Książka powstała aby pomóc zrozumieć jak działa SELinux.

Wyjaśniono w niej, iż są procesy różnego typu (kotek i piesek).

Oraz, iż istnieją obiekty różnego typu (jedzenie dla kotka i pieska).


W końcu, wyjaśniono na czym polega mechanizm wymuszanie typów (piesek nie może jeść karmy dla kotka, system go powstrzyma).


Piesek może jeść tylko jedzenie przeznaczone dla niego.
I tak sprawy się mają z bezpieczeństwem w GNU/Linux - miłego kolorowania.

1 comment:

  1. Świetny post we wspaniałym stylu :) Make my day!
    Zabrakło mi tylko do kompletu Oracle'a, którego instalacja rekomenduje nie tylko wyłączenie SELinuksa, ale jeszcze dodatkowo wymaga instalacji kilku paczek xorg :)

    ReplyDelete