Saturday, April 16, 2011

Koniec komercyjnej wersji OpenOffice.org, co z LiberOffice?

Wczoraj Oracle ogłosił, że OpenOffice będzie całkowicie wolnym projektem i wersja komercyjna nie będzie dłużej rozwijana. Najciekawsze w tym jest to, że we wrześniu ubiegłego roku w wyniku niejasnej strategi Oracle po przejęciu Sun społeczność open source oddzieliła się od głównego projektu tworząc nowy projekt zwany LiberOffice. Jego celem miało być zapewnienie wolności i dalszego rozwoju dla tego produktu. Natomiast dziś, osiem miesięcy po tym wydarzeniu Oracle ogłasza, że oddaje projekt OpenOffice całkowicie w ręce społeczności open source.
Wiadomość dobra ale nagła zmiana decyzji podejrzana. Warto wspomnieć, że coraz jaśniej kształtuje się pewien model zarabiania na projektach open source. Polega on na rozwijaniu wraz z społecznością projektu oferującego podstawową funkcjonalność, którego mogą używać wszyscy, oraz rozwijaniu dodatkowych funkcji dedykowanych dla dużych rozwiązań, które są produktem komercyjnym. Doskonałym przykładem jest MySQL, na którym obecnie zarabia również Oracle.

http://www.marketwire.com/press-release/Oracle-Announces-Its-Intention-to-Move-OpenOfficeorg-to-a-Community-Based-Project-NASDAQ-ORCL-1428324.htm

No comments:

Post a Comment