Saturday, June 25, 2011

GIMP - efekt starych, poszarpanych zdjęć

Tak się złożyło, że muszę przygotować do druku pewną publikację. Ponieważ robię to we własnym zakresie, a domu nie mam Adobe InDesign i Adobe Photoshop postanowiłem do tego wykorzystać darmowe narzędzia, czyli Gimp i Scribus.
Na jednej ze stron bardzo pasowałyby stare zdjęcia z poszarpanymi krawędziami, jak to niektórzy bardzo lubią. Gimp ma taki filtr ale jego efekt, raz że nie spełnia moich oczekiwań, dwa że potrzebna jest mi przeźroczystość. Postanowiłem zrobić to sam i muszę przyznać, że końcowy efekt jest super.


Teraz opiszę jak otrzymać taki efekt. Po przygotowaniu obrazu do publikacji tworzymy nowy dokument o takich samych rozmiarach i rozdzielczości, najlepiej w formacie TIFF i tłem ustawionym na przeźroczystość. Następnie przeźroczystą warstwę zapełniamy czarnym kolorem. Ustawiamy marginesy określające zakres efektu w głąb obrazu i przedstawionym poniżej pędzlem malujemy białym kolorem poszarpane krawędzie.Gdy już skończymy zapisujemy nasza wzór do formatu TIFF. Następnie otwieramy obraz, do którego chcemy zastosować efekt i nasz wzór.Teraz warstwę z naszego wzorca/maski przenosimy do obrazu docelowego (powyżej). Następnie ustawiamy dla przeniesionej warstwy tryb Screen. Powinniśmy otrzymać taki sam efekt ja na przedstawiony poniżej obrazie.Teraz bierzemy magiczną różdżkę i zaznaczamy białą obwódkę. Tu najważniejszy jest parametr tolerancja. W Photoshopie jego domyślną wartością jest 32, w Gimpie jest nisza. Proponuje ją zmienić na większą, ale jaką to już powinieneś zdecydować sam. Ja wybrałem 29.9, poniższy obraz przedstawia dlaczego.Pewnie zauważyłeś, że podczas rysowania maski czarno na białym ;) widać, że ten pędzel nie tworzy ostrych wzorów, tylko posiada również częściowo przeźroczyste piksele. Dzięki temu krawędzie obrazu nie są ostre, posiadają również łagodne przejścia do koloru białego.
Pisząc wcześniej o regulacji parametru tolerancja dla magicznej różdżki właśnie to miałem na myśli, aby ustawić go tak, aby część pikseli przejściowych nie została zaznaczona.Teraz usuwany zaznaczenie.


I dzięki pozostawieniu przejściowych pikseli otrzymujemy efekt porwanego zdjęcia, gdzie widać biały papier pod warstwą lakieru na jego wierzchu.

Pozostało jeszcze nadać jej starą koloryzację. Przedstawiam parametry, które mi dały zadowalający efekt.

Zdejmujemy kolor, ale nie do końca, pozostawiamy 20%.


Nadajemy jej żółty odcień poprzez regulację kolorów, tzn. resztki kolorów ;)Następnie troszkę zmniejszamy jasność, a podbijamy kontrast.


Teraz tylko importujemy i voila :)

2 comments:

  1. Wspaniały pomysł! Dzięki za opis czynności :)

    ReplyDelete