Friday, July 8, 2011

Windows 7 - problem z usługą Bufor wydruku

Ostatnio w pracy miałem ciekawą usterkę. Na jednym z komputerów nagle, ni stąd, ni zowąd zniknęły wszystkie drukarki. To nie kabel, ani nic związanego z łącznością. System wyłączył usługę Bufora wydruku. Problem tylko w tym, że nawet jeżeli włączę ją ręcznie, to i tak zaraz zostanie automatycznie wyłączona. Trochę mi to zajęło zanim znalazłem sposób na naprawienie tego problemu - w końcu z systemami Windows mam teraz mniej do czynienia niż z Linuksem.
Przyczyna ponoć było zapchanie bufora wydruku. Wyczyścić go można poprze usuniecie zawartości katalogu C:\WINDOWS\system32\spool\PRINTERS - ufff, i wszystko wróciło do normy.

Dodano 23 grudnia 2011:
Opisany wyżej problem zaczął powtarzać się coraz częściej, a mianowicie czyszczenie bufora pozwalało na jednorazowe drukowanie. Nowym rozwiązaniem pogarszającego się problemu jest użycie tego narzędzia: http://windows.microsoft.com/en-US/windows-vista/Troubleshoot-printer-problems#EOD
Na razie z powodzeniem...

10 comments:

 1. Proste rozwiązanie problemu. Dziękuję. Drukara drukuje normalnie po usunięciu zawartości katalogu. Jednakże pojawia się ponownie problem jak chcę wydrukować jeden z dokumentów który dostałem od kogoś innego z komputera i znowu drukara się wiesza, trzeba opróżnić i zrestartować kompa i wtedy jest znowu dobrze. Hmm nie wiem co może być głębszą przyczyną jednak dziękuję jeszcze raz za radę !

  ReplyDelete
 2. Mi też pomogło... :)

  ReplyDelete
 3. Mi nie pomogło

  ReplyDelete
 4. To pisz do Microsoftu albo producenta drukarki ;)

  To zadziwiające, że ludzie płacą za produkt z gwarancją, potem szukają pomocy w internecie, na ironie losu publikowaną przez użytkownika open source bo wiedzą, że tu otrzymają ją szybciej.

  Paranoja, już raz pisałem o tym jak to wiele problemów z systemem Windows rozwiązują programiści "wolontariusze". Jest problem ze starą DOS-ową aplikacją pod nowym systemem, użyj DOSBox (GNU GPL), szukasz dobrego edytora tekstowego, użyj Notepad++ (GNU GPL), a producent co w tym czasie robi? Potem wygłaszają morały i badania nawet ;) że zamknięte oprogramowanie jest lepsze, a otwarte bee fuu...

  Nic dziwnego, że pewna grupa ludzi już dawno doszła do wniosku, że skoro musimy sami radzić sobie z tymi problemami i pisać własne programy to może od razu lepiej napisać własny system!

  ReplyDelete
 5. A co jeżeli folder jest pusty i też nie działa?
  Widać nie we wszystkich przypadkach pomaga :)
  U mnie wywaliły się stery. Przy próbie wydruku strony testowej poprosiło o sterowniki. Pamiętało ścieżkę więc 2 kliknięcia i po sprawie.

  Pozdrawiam
  Łukasz (Snake`u) Sęk

  ReplyDelete
 6. U mnie spooler był pusty, narzędzie nic nie wykryło, drukarka nadal nie drukuje. Lexmark Prevail 705.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Lexmark ma swój serwer wydruku. Poszukaj trochę głębiej w internecie

   Delete
 7. Opróżnienie folderu pomogło, dziękuję!

  ReplyDelete
 8. Przydatny wpis. I działa :-) Dzięki.

  ReplyDelete
 9. Potwierdzam, rozwiązało problem. Dzięki!

  ReplyDelete