Friday, June 5, 2015

Microsoft na GitHub - czyli przyszła koza do woza


Mikrosoft z miłości do open source ;)
Ostatnio pracowałem nad artykułem na temat projektu Docker. W tamtym czasie wiadomo było jedynie, że Microsoft zamierza wdrożyć technologie Docker do swojej najnowszej wersji systemu Windows Server, nie było jednak wiadomo, czy chodzi tylko o klienta czy również o demona twz. Docker Engine. Dziś już wiadomo, że Microsoft przeportował kod projektu Docker na swój system, a kod umieścił na GitHub. Tak więc Microsoft ma natywnego Dockera. Przyznam się szczerze, że nie śledzę nowości związanych z Microsoft Windows, chyba że ma to coś wspólnego z systemem Linux jak tym razem.

Podczas oglądania prezentacji "Windows Containers: What, Why and How" popadłem w dość znaczne zdziwienie. Oglądając to co prezentują, i co ważniejsze w jaki sposób o tym mówią, pomyślałem sobie "oni wszystko ściągają z GNU/Linux i jeszcze na dodatek udają że to ich inicjatywa". Prezentacje Dockera na ich systemie zaczynają od tego, że jest to ich technologia i nazywa się Windows Server Containers, słowo Docker pada tylko wtedy gdy musi - podczas odpalenia dema i omawiania poleceń, które należy wpisać (polecenia nazywa się "docker").Moja ocena tej prezentacji jest następująca. Microsoft goni GNU/Linux i Open Source. Starsi linuksiarze pamiętają co o otwartych technologiach i systemie Linux mówił założycie Microsoft. Dziś Microsoft jest na GitHub, który to jest hostingiem systemu rozwijania oprogramowania Git stworzonym przez Linusa Torvaldsa. Co za ironia losu.

Mało tego, Microsoft stworzył .NET na system Linux również w natywny sposób, jak sam tłumaczy na prezentacji "Taking .NET Cross-Platform: Building .NET Applications on Linux and Mac" głównym powodem jest to, iż obecnie rozwój nowych technologi odbywa się na otwartej platformie Linux. Wydaje się, że Mikrosoft już poją że walkę na systemy serwerowe już przegrał, ostatnią przewagą jaką mu zostało jest oprogramowanie. Mikrosoft woli się otworzyć i nakłaniać deweloperów w ten sposób do wyboru ich technologi, póki jeszcze większość oprogramowania użytkowego jest zaimplementowana główne na platformę Windows. Pojęli, że jak poczekają jeszcze dekadę to oprogramowanie zostałoby przepisane na otwarte platformy, a wtedy Mikrosoft zszedłby do roli naprawdę "mikro" oprogramowania.Kolejną ciekawostką jest to, iż Mikrosoft ma zamiar wprowadzić natywną obsługę SSH do swojego systemu, rewelacja! Tymczasem jest rok 2015. Wygląda na to, iż pojęli to, że w wielu zadaniach interfejs CLI jest efektywniejszy, dlatego już jakiś czas temu wprowadzili PowerShell. Swoją drogą jego stworzenie to kolejny dowód na to, że kopiują sprawdzone rozwiązania z GNU/Linux, który jest na czele rozwiązań Cloud. Jak wspomniałem Mikrosoft ich goni, ale to już nie ta pozycja co 10-15 lat temu. Poza tym przyglądając się prezentacji kontenerów w Windows Server to owszem, przenieśli Dockera, ale Linux oferuje wiele więcej z tym związanych mechanizmów, chociażby to nad czym teraz RedHat tak intensywnie pracuje, czyli wsparcie SELinux dla kontenerów. Swoją drogą jestem ciekaw jakie rozwiązania zastosowali w swoim systemie, które spełniają te same funkcje co cgroups i namespaces w jądrze systemu Linux. Poza tym, to czym Mikrosoft się teraz fascynuje użytkownicy GNU/Linux już dawno wdrożyli w swoich serwerowniach. Puenta jest oczywista, Mikrosoft uczy się od GNU/Linux i próbuje naśladować, to też dobra informacja ;)

Na koniec wspomnę jakie pytania padły po prezentacji kontenerów z publiczności:

  • "Czy wspierają domeny?" - No tak, cała filozofia Mikrosoftu, teraz ich obsesja domen nie współgra z koncepcją kontenerów Docker z prostego powodu - to zupełnie dwa różne światy.
  • "Co z licencjami?" - Haa, i wszyscy w śmiech wraz z prowadzącym. Wiadomo, że licencje w Mikrosoft są kuriozalne, a tu można tworzyć bardzo wiele i bardzo szybko, a co z haraczem?
  • "Co z ochrono przed wirusami?" - Yyy, zapomniałem, oni się bez nich nigdzie nie ruszają ;) Spokojnie Twój antywirus będzie szukał wirusów również wewnątrz kontenerów, także idź się pobawić tylko nie wychodź poza domenę ;)

No comments:

Post a Comment