Monday, June 4, 2012

ARM może okazać się rewolucją w serwerowni i nie tylko

Wszyscy zainteresowani sprzętem komputerowym znają dwóch głównych producentów procesorów, jakimi są Intel i AMD. Choć ich implementacje są różne zachowują przeważnie zgodny standard dla komputerów biurkowych, czyli tzw. PC-tów. Wyścig między firmami Intel i AMD trwa od wielu lat w wyniku czego użytkownicy otrzymują coraz więcej. Choć architekci nowych układów za każdym razem posuwają się o krok dalej, to nadal nie mogą przestać troszczyć się o wsteczną kompatybilność i zrobić coś inaczej - bo na tym przecież polega rewolucja. Tak więc szansa dla innej architektury nadal gdzieś drzemie, pytanie tylko kiedy się obudzi.

Jak wiemy poza wspomnianymi architekturami firm Intel oraz AMD istnieją również inne, chociażby PowerPC jeszcze do 2006 roku używane w komputerach Macintosh. Wtedy zostały zastąpione przez wielordzeniowe i bardziej wydajne procesory Intel. PowerPC reprezentuje RISC (Reduced Instruction Set Computing), która od koncepcji CISC (Complex Instruction Set Computer) w Intelu różni się tym, że procesor posiada tylko minimalną ilość podstawowych instrukcji, w wyniku czego jego budowa jest prostsza, a cena mniejsza. Związane jest z tym więcej korzyści, jednak jak wszystko ma swoje plusy i minusy. Ostatnio, zaleta ARM jaką jest mały pobór energii i cena zaczynają zyskiwać na wartości.

Procesory ARM cechują się bardzo małym zużyciem energii, dlatego odniosły wielki sukces w urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Nowe tablety mogą pracować do 10 godzin na baterii, a system Android opracowany na bazie Linux jest najpowszechniejszym systemem operacyjnym dla tych urządzeń. Branża urządzeń mobilnych rozwija się w zawrotnym tępię, a deweloperzy innowacyjnych dystrybucji Linux zaczynają zastanawiać się nad tym, czy architektura ARM może przynieść korzyści poza platformą urządzeń mobilnych.

Pojawiają się już takie inicjatywy jak 'ARM jako podstawowa architektura dla dystrybucji Fedora'. Dla projektu zaowocowałoby to przypływem ogromnej ilości nowych użytkowników i wzrostem popularności. Dzięki taniemu kosztowi architektury ARM komputery z systemem Fedora byłaby bardziej dostępna w edukacji i wszędzie tam, gdzie wcześniej koszty stanowiły barierę. Niewielka cena za sprzęt świetne współgrałaby z nieodpłatną dostępności systemu Linux. Jak czytamy we wskazanym tekście "sukces procesorów ARM powinien być poważnym ostrzeżeniem dla architektury x86". Ponadto ARM posiada już 64-bitową wersję procesora i mógłby zastąpić architekturę x86_64. Jeżeli ktoś chciałby sobie już wyobrazić serwery z procesorami ARM to wcale nie musi tego robić, otóż one już są, wystarczy zobaczyć.

Najistotniejsze w tym wszystkim jest chyba to, aby zrozumieć, że nowe podejście nie ma na celu zastąpienie obecnego, ale jego rozszerzenie o nowe możliwości. Co do szczegółów to nie ma co opisywać, to trzeba zobaczyć. Jako pierwszy polecam projekt HP Project Moonshot.

Dla zainteresowanych specyfikacją techniczną prezentowanej platformy serwerowej podaje link: http://www.calxeda.com/products/energycards/quadnode

HP nie jest jedynym z pośród największych producentem serwerów, który zainteresował się architekturą ARM i zaproponował już swoje rozwiązania w nowym trędzie. Kolejnym pionierem jest firma Dell, która również zaprojektowała już swoje rozwiązania dla energooszczędnych procesorów ARM.

Jak napisał autor artykułu "Dell ARMs up for hyperscale servers" w portalu The Register, Dell nie projektowałby serwerów bazujących na architekturze ARM, gdyby nikt ich nie chciał.Co ciekawe rozwiązanie to będzie oferowane z systemem operacyjnym Ubuntu 12.04 LTS w jakiejś komercyjnej odmianie. Więcej szczegółów na temat projektu Copper firmy Dell można znaleźć pod adresem: http://content.dell.com/us/en/enterprise/d/campaigns/project-copper

Rozwój technologii Cloud i w związku z tym wzrost zapotrzebowania na serwery sprawił, że firma Canonical również jest bardzo zainteresowana prezentowaną platformą serwerową. Mark Shuttleworth, człowiek który 'rozkręcił' obecnie najpopularniejszą dystrybucje systemu GNU/Linux uważa że architektura ARM "zatrzęsie" platformą serwerową.

Jeżeli chodzi o wykorzystanie możliwości procesorów ARM w komputerach domowych to jak widać na poniższym wideo (połączenie projektu Raspberry Pi i Fedora) dopiero pracuje się nad takimi wariacjami. Przyznać jednak trzeba, że projekt jest bardzo ciekawy biorąc pod uwagę fakt, że użyta konstrukcja (płytka) kosztuje trochę ponad 100 PLN.Czy platforma ARM w połączeniu z Open Source przyniesie zmiany o jakich nam się nawet nie śniło? Czas pokaże, w każdym bądź razie na pewno ARM ugruntuje swoją pozycje jako lider rozwiązań energooszczędnych.

Wydaje się że właśnie rozpoczął się wyścigu o miano lidera w rozwiązaniach implementacyjnych architektury ARM. Jeżeli chodzi o rozwiązania softwarowe, to na dzień dzisiejszy Canonical jest na przodzie, ale Projekt Fedora depcze mu po piętach.

Więcej informacji:
http://nullr0ute.com/2012/03/arm-hardware-now-and-the-not-so-distant-future/
http://www.arm.com/community/software-enablement/linux.php
http://www.theregister.co.uk/2011/10/28/arm_holdings_arm_v8/
https://www.linux.com/learn/tutorials/582501-tiny-pluggable-linux-arm-computers-are-red-hot
http://www.debian.org/ports/arm/
http://wiki.freebsd.org/FreeBSD/arm

10 comments:

 1. Mi podoba się to... http://trimslice.com/web/

  Na razie ciut drogie jeszcze.

  ReplyDelete
 2. Bardzo fany przykład. Widać że ta działka dopiero eksploduje.
  Bardzo chętnie widziałbym w komentarzach kolejne ciekawe przykłady.

  ReplyDelete
 3. No, innym ciekawym przykładem może być ten oto notebook:
  http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Toshiba-AC100.40472.0.html

  kupiłem sobie na Alledrogo poniżej 4 stówek (lekko używany, ale z 16 GB)

  Tak w ogóle to nie mogę odżałować, że Trim-slice'a nie ma w wersji takiej, jak kiedyś - w latach 80-tych - były produkowane "komputery domowe", tj. po prostu zintegrowany z klawiaturą. Po co ma być oddzielny? Przecież miejsca na karty nie ma, a i ma w środku wszystko to, czego można od desktopa wymagać. Niechby zatem wszystko było w jednym miejscu. No i ta cena... trochę drogi jeszcze...

  ReplyDelete
 4. A może coś takiego? Kusi...
  http://www.hardkernel.com/renewal_2011/products/prdt_info.php?g_code=G133999328931

  ReplyDelete
 5. Nowy Chromebook teraz bazuje na ARM: http://h-online.com/-1732954

  ReplyDelete
 6. http://www.rikomagic.co.uk/forum/viewtopic.php?f=2&t=34

  ReplyDelete
 7. ciekawy artykuł, serdecznie pozdrawiam

  ReplyDelete
 8. Inna ciekawostka: http://www.solid-run.com/products/cubox

  ReplyDelete
 9. Świetny wpis i dużo interesujących informacji. Zgadzam sie,że rynek rozwija sie w zawrotnym tempie - dobrze, że urządzenia te będą cechowały się coraz większą energooszczędnością.

  ReplyDelete
 10. Bardzo ciekawe informacje. Zobaczymy jak dalej się to potoczy.

  ReplyDelete