Friday, June 1, 2012

GPW podało datę przejścia na nowy system notowań UTP

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie już rok temu informowała o planach wprowadzenia nowego systemu transakcyjnego jakim jest UTP (Universal Trading Platform), który ma zastąpić obecny system zwany Warset.

GPW w dzisiejszym komunikacie[1] informuje:
"W listopadzie br. polski rynek kapitałowy czeka przełomowa zmiana technologiczna i jakościowa, jaką będzie wdrożenie nowego systemu transakcyjnego na warszawskiej giełdzie. UTP (Universal Trading Platform), zakupiony przez GPW od NYSE Euronext, jest systemem transakcyjnym, który spełnia najwyższe światowe standardy w dziedzinie technologii i obecnie jest wykorzystywany na giełdach w Nowym Jorku, Paryżu, Lizbonie, Amsterdamie i Brukseli. W listopadzie do tej grupy dołączy giełda warszawska, zyskując dostęp do globalnej infrastruktury technologicznej, z której od lat korzystają inwestorzy z całego świata.
...
W porównaniu z Warsetem nowy system transakcyjny giełdy będzie szybszy, bardziej wydajny i skalowalny. Zwiększy się także jego przepustowość, co umożliwi obsługę nowych, niedostępnych dotychczas typów zleceń oraz pozwoli na uruchomienie nowych usług związanych z zawieraniem transakcji"


Wydarzenie to jest dosyć hucznie reklamowane przez GPW, o czym może świadczyć ten film.Pozostaje jeszcze pytanie, co to ma wspólnego z tematyką tego bloga?

Otóż UTP to rozwiązanie zaimplementowane na bazie systemu Red Hat Enterprise Linux. Wniosek z tego taki, że nie tylko największe giełdy na świecie używają systemu Linux, ale będą musiały to również robić wszystkie domy maklerskie w Polsce.[2] To doskonały przykład rangi, w jakich zastosowaniach sprawdza się system Linux.

Dla osób zastanawiających się dlaczego akurat Linux przypominam, iż RHEL jest systemem czasu rzeczywistego co z punktu widzenia giełdy jest jednym z najważniejszych wymagań. Oczywiście to nie jedyny powód, dla którego wybrano RHEL.

Nowy system notowań na GPW oficjalnie ma ruszyć 2 listopada 2012 roku.


[1] http://www.gpw.pl/wydarzenia/?ph_tresc_glowna_start=show&ph_tresc_glowna_cmn_id=48227
[2] http://www.parkiet.com/artykul/961329.html

2 comments:

  1. Klienci UTP (członkowie giełdy, dystrybutorzy informacji) dostają "tylko" specyfikację protokołu i dostęp do infrastruktury UTP. Przygotowanie projektu infrastruktury po stronie klienta oraz aplikacji do komunikacji z UTP (w szczególności wybór w jakim systemie będzie działać oprogramowanie) leży w gestii klienta.

    ReplyDelete
  2. "Implementacja biblioteki i klienta XDP dla nowego systemu transakcyjnego GPW"
    http://www.cc.com.pl/pl/newsrel/xdp.php

    ReplyDelete