Wednesday, June 6, 2012

Nowe rozszerzenie Multipath w TCP

Ilość urządzeń, za pomocą których łączymy się w sieci ciągle się zwiększa, zwiększa się również ilość technologi używanych w tych urządzeniach do nawiązywania łączności w zależności od miejsca przebywania.
Najlepszym przykładem są nowe tablety. Poza domem możemy korzystać z połączenia poprzez 3G, po dotarciu do domu zaczynamy korzystać z WiFi.

Problem polega na tym, że po rozłączeniu się przez modem 3G tracimy wszystkie nawiązane sesje TCP. Przed nawiązaniem nowego połączenia przez WiFi musimy zestawiać nowe sesje, ponieważ poprzednie zostały zerwane w wyniku zmiany łącza. Dzieje się tak ponieważ protokół TCP został zaprojektowany jako połączenie "end-to-end", a końcami tego połączenia są dwa interfejsy/adresy IP sieciowe. Gdy przełączamy się między 3G a WiFi to zaczynamy korzystać z innego interfejsu/adresu IP i połączenie trzeba nawiązać ponownie.

Jak wygląda rozwiązanie tego problemu przez mechanizm MPTCP przedstawia poniższe wideo.Dla bardziej ciekawskich polecam obejrzeć całą sesje poświęconą MultipathTCP.Ponadto polecam stronę implementacji mechanizmu Multipath w jądrze Linux: http://mptcp.info.ucl.ac.be/

No comments:

Post a Comment