Wednesday, June 6, 2012

Nowe rozszerzenie Multipath w TCP

Ilość urządzeń, za pomocą których łączymy się w sieci ciągle się zwiększa, zwiększa się również ilość technologi używanych w tych urządzeniach do nawiązywania łączności w zależności od miejsca przebywania.
Najlepszym przykładem są nowe tablety. Poza domem możemy korzystać z połączenia poprzez 3G, po dotarciu do domu zaczynamy korzystać z WiFi.

Problem polega na tym, że po rozłączeniu się przez modem 3G tracimy wszystkie nawiązane sesje TCP. Przed nawiązaniem nowego połączenia przez WiFi musimy zestawiać nowe sesje, ponieważ poprzednie zostały zerwane w wyniku zmiany łącza. Dzieje się tak ponieważ protokół TCP został zaprojektowany jako połączenie "end-to-end", a końcami tego połączenia są dwa interfejsy/adresy IP sieciowe. Gdy przełączamy się między 3G a WiFi to zaczynamy korzystać z innego interfejsu/adresu IP i połączenie trzeba nawiązać ponownie.

Jak wygląda rozwiązanie tego problemu przez mechanizm MPTCP przedstawia poniższe wideo.Dla bardziej ciekawskich polecam obejrzeć całą sesje poświęconą MultipathTCP.Ponadto polecam stronę implementacji mechanizmu Multipath w jądrze Linux: http://mptcp.info.ucl.ac.be/

Monday, June 4, 2012

ARM może okazać się rewolucją w serwerowni i nie tylko

Wszyscy zainteresowani sprzętem komputerowym znają dwóch głównych producentów procesorów, jakimi są Intel i AMD. Choć ich implementacje są różne zachowują przeważnie zgodny standard dla komputerów biurkowych, czyli tzw. PC-tów. Wyścig między firmami Intel i AMD trwa od wielu lat w wyniku czego użytkownicy otrzymują coraz więcej. Choć architekci nowych układów za każdym razem posuwają się o krok dalej, to nadal nie mogą przestać troszczyć się o wsteczną kompatybilność i zrobić coś inaczej - bo na tym przecież polega rewolucja. Tak więc szansa dla innej architektury nadal gdzieś drzemie, pytanie tylko kiedy się obudzi.

Jak wiemy poza wspomnianymi architekturami firm Intel oraz AMD istnieją również inne, chociażby PowerPC jeszcze do 2006 roku używane w komputerach Macintosh. Wtedy zostały zastąpione przez wielordzeniowe i bardziej wydajne procesory Intel. PowerPC reprezentuje RISC (Reduced Instruction Set Computing), która od koncepcji CISC (Complex Instruction Set Computer) w Intelu różni się tym, że procesor posiada tylko minimalną ilość podstawowych instrukcji, w wyniku czego jego budowa jest prostsza, a cena mniejsza. Związane jest z tym więcej korzyści, jednak jak wszystko ma swoje plusy i minusy. Ostatnio, zaleta ARM jaką jest mały pobór energii i cena zaczynają zyskiwać na wartości.

Procesory ARM cechują się bardzo małym zużyciem energii, dlatego odniosły wielki sukces w urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Nowe tablety mogą pracować do 10 godzin na baterii, a system Android opracowany na bazie Linux jest najpowszechniejszym systemem operacyjnym dla tych urządzeń. Branża urządzeń mobilnych rozwija się w zawrotnym tępię, a deweloperzy innowacyjnych dystrybucji Linux zaczynają zastanawiać się nad tym, czy architektura ARM może przynieść korzyści poza platformą urządzeń mobilnych.

Pojawiają się już takie inicjatywy jak 'ARM jako podstawowa architektura dla dystrybucji Fedora'. Dla projektu zaowocowałoby to przypływem ogromnej ilości nowych użytkowników i wzrostem popularności. Dzięki taniemu kosztowi architektury ARM komputery z systemem Fedora byłaby bardziej dostępna w edukacji i wszędzie tam, gdzie wcześniej koszty stanowiły barierę. Niewielka cena za sprzęt świetne współgrałaby z nieodpłatną dostępności systemu Linux. Jak czytamy we wskazanym tekście "sukces procesorów ARM powinien być poważnym ostrzeżeniem dla architektury x86". Ponadto ARM posiada już 64-bitową wersję procesora i mógłby zastąpić architekturę x86_64. Jeżeli ktoś chciałby sobie już wyobrazić serwery z procesorami ARM to wcale nie musi tego robić, otóż one już są, wystarczy zobaczyć.

Najistotniejsze w tym wszystkim jest chyba to, aby zrozumieć, że nowe podejście nie ma na celu zastąpienie obecnego, ale jego rozszerzenie o nowe możliwości. Co do szczegółów to nie ma co opisywać, to trzeba zobaczyć. Jako pierwszy polecam projekt HP Project Moonshot.

Dla zainteresowanych specyfikacją techniczną prezentowanej platformy serwerowej podaje link: http://www.calxeda.com/products/energycards/quadnode

HP nie jest jedynym z pośród największych producentem serwerów, który zainteresował się architekturą ARM i zaproponował już swoje rozwiązania w nowym trędzie. Kolejnym pionierem jest firma Dell, która również zaprojektowała już swoje rozwiązania dla energooszczędnych procesorów ARM.

Jak napisał autor artykułu "Dell ARMs up for hyperscale servers" w portalu The Register, Dell nie projektowałby serwerów bazujących na architekturze ARM, gdyby nikt ich nie chciał.Co ciekawe rozwiązanie to będzie oferowane z systemem operacyjnym Ubuntu 12.04 LTS w jakiejś komercyjnej odmianie. Więcej szczegółów na temat projektu Copper firmy Dell można znaleźć pod adresem: http://content.dell.com/us/en/enterprise/d/campaigns/project-copper

Rozwój technologii Cloud i w związku z tym wzrost zapotrzebowania na serwery sprawił, że firma Canonical również jest bardzo zainteresowana prezentowaną platformą serwerową. Mark Shuttleworth, człowiek który 'rozkręcił' obecnie najpopularniejszą dystrybucje systemu GNU/Linux uważa że architektura ARM "zatrzęsie" platformą serwerową.

Jeżeli chodzi o wykorzystanie możliwości procesorów ARM w komputerach domowych to jak widać na poniższym wideo (połączenie projektu Raspberry Pi i Fedora) dopiero pracuje się nad takimi wariacjami. Przyznać jednak trzeba, że projekt jest bardzo ciekawy biorąc pod uwagę fakt, że użyta konstrukcja (płytka) kosztuje trochę ponad 100 PLN.Czy platforma ARM w połączeniu z Open Source przyniesie zmiany o jakich nam się nawet nie śniło? Czas pokaże, w każdym bądź razie na pewno ARM ugruntuje swoją pozycje jako lider rozwiązań energooszczędnych.

Wydaje się że właśnie rozpoczął się wyścigu o miano lidera w rozwiązaniach implementacyjnych architektury ARM. Jeżeli chodzi o rozwiązania softwarowe, to na dzień dzisiejszy Canonical jest na przodzie, ale Projekt Fedora depcze mu po piętach.

Więcej informacji:
http://nullr0ute.com/2012/03/arm-hardware-now-and-the-not-so-distant-future/
http://www.arm.com/community/software-enablement/linux.php
http://www.theregister.co.uk/2011/10/28/arm_holdings_arm_v8/
https://www.linux.com/learn/tutorials/582501-tiny-pluggable-linux-arm-computers-are-red-hot
http://www.debian.org/ports/arm/
http://wiki.freebsd.org/FreeBSD/arm

Friday, June 1, 2012

GPW podało datę przejścia na nowy system notowań UTP

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie już rok temu informowała o planach wprowadzenia nowego systemu transakcyjnego jakim jest UTP (Universal Trading Platform), który ma zastąpić obecny system zwany Warset.

GPW w dzisiejszym komunikacie[1] informuje:
"W listopadzie br. polski rynek kapitałowy czeka przełomowa zmiana technologiczna i jakościowa, jaką będzie wdrożenie nowego systemu transakcyjnego na warszawskiej giełdzie. UTP (Universal Trading Platform), zakupiony przez GPW od NYSE Euronext, jest systemem transakcyjnym, który spełnia najwyższe światowe standardy w dziedzinie technologii i obecnie jest wykorzystywany na giełdach w Nowym Jorku, Paryżu, Lizbonie, Amsterdamie i Brukseli. W listopadzie do tej grupy dołączy giełda warszawska, zyskując dostęp do globalnej infrastruktury technologicznej, z której od lat korzystają inwestorzy z całego świata.
...
W porównaniu z Warsetem nowy system transakcyjny giełdy będzie szybszy, bardziej wydajny i skalowalny. Zwiększy się także jego przepustowość, co umożliwi obsługę nowych, niedostępnych dotychczas typów zleceń oraz pozwoli na uruchomienie nowych usług związanych z zawieraniem transakcji"


Wydarzenie to jest dosyć hucznie reklamowane przez GPW, o czym może świadczyć ten film.Pozostaje jeszcze pytanie, co to ma wspólnego z tematyką tego bloga?

Otóż UTP to rozwiązanie zaimplementowane na bazie systemu Red Hat Enterprise Linux. Wniosek z tego taki, że nie tylko największe giełdy na świecie używają systemu Linux, ale będą musiały to również robić wszystkie domy maklerskie w Polsce.[2] To doskonały przykład rangi, w jakich zastosowaniach sprawdza się system Linux.

Dla osób zastanawiających się dlaczego akurat Linux przypominam, iż RHEL jest systemem czasu rzeczywistego co z punktu widzenia giełdy jest jednym z najważniejszych wymagań. Oczywiście to nie jedyny powód, dla którego wybrano RHEL.

Nowy system notowań na GPW oficjalnie ma ruszyć 2 listopada 2012 roku.


[1] http://www.gpw.pl/wydarzenia/?ph_tresc_glowna_start=show&ph_tresc_glowna_cmn_id=48227
[2] http://www.parkiet.com/artykul/961329.html