Więcej na www.googlezeitgeist.com
Jest też podsumowanie tego co oglądano najczęściej na YouTube.
Lista najczęściej oglądanych dostępna na:
auto lo
iface lo inet loopback
allow-hotplug eth0
iface eth0 inet dhcp
auto eth0tworzymy coś takiego:
# This file describes the network interfaces available on your system
# and how to activate them. For more information, see interfaces(5).
# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback
# The primary network interface
allow-hotplug eth0
iface eth0 inet manual
# RouterOS
iface tap0 inet manual
pre-up tunctl -b -u grzesiek
pre-up ifconfig tap0 up
post-down tunctl -d tap0
# Fedora 16
iface tap1 inet manual
pre-up tunctl -u grzesiek -t tap1
pre-up ifconfig tap1 up
post-down tunctl -d tap1
# CentOS 6
iface tap2 inet manual
pre-up tunctl -u grzesiek -t tap2
pre-up ifconfig tap2 up
post-down tunctl -d tap2
# CentOS 6 x86_64
iface tap3 inet manual
pre-up tunctl -u grzesiek -t tap3
pre-up ifconfig tap3 up
post-down tunctl -d tap3
iface br0 inet static
address 10.0.0.1
netmask 255.255.255.0
gateway 172.16.16.101
broadcast 10.0.0.255
network 10.0.0.0
bridge_ports eth0 tap0 tap1 tap2 tap3
bridge_maxwait 0
bridge_stp off
bridge_fd 0
auto eth0To moja przykładowa konfiguracja na laptopie. Zmieniamy konfigurację eth0 na manual, natomiast całą konfiguracje wpisujemy dla br0, naszego nowego mostu. Jak widzimy do tego mostu należą eth0, tap0, tap1, tap2, tap3. Każdy interfejs tapX jest oddzielny dla każdego hosta, w ich konfiguracji należy zmienić nazwę użytkownika, z jakim prawami jest tworzony nowy interfejs. W moim przypadku jest to "grzesiek".
auto tap0
auto tap1
auto tap2
auto tap3
auto br0
Teraz możemy sobie wybrać jakąś lokalizacje na przechowywanie obrazów i stworzyć obraz przykładowym poleceniem: qemu-img create -f raw routeros.raw 800M.
bridge name bridge id STP enabled interfaces
br0 8000.72a5b61e39bf no eth0
tap0
tap1
tap2
tap3
#!/bin/sh
iptables -t nat -A POSTROUTING -o wlan0 -j MASQUERADE
iptables -t nat -A POSTROUTING -s 10.0.0.0/24 -d 0/0 -j MASQUERADE
#!/bin/sh
# -boot d z cdrom
kvm -hda /virt/routeros.raw -cdrom /virt/iso/mikrotik-5.8.iso -boot c -m 256 -net nic,macaddr=DE:AD:BE:EF:24:13 -net tap,ifname=tap0 -enable-kvm -smp 1 -daemonize & #-nographic
> How is Capsicum positioned, from user & admin perspective, when compared to > the MAC work on FreeBSD and SELinux on Linux? Is one the superset of > another, will one obsolete another? This is a point addressed in some detail in the paper, which considers the relationship between Capsicum and other security models. Capsicum is really addressed at the application author, whereas MAC models are typically addressed at a blend of system integrators and system administrators. As a result, users mostly benefit from Capcisum transparently.
grzesiek@home:~$ ab -c 150 -n 200 http://abc.defgh.pl/sklep/
This is ApacheBench, Version 2.3 <$Revision: 655654 $>
Copyright 1996 Adam Twiss, Zeus Technology Ltd, http://www.zeustech.net/
Licensed to The Apache Software Foundation, http://www.apache.org/
Benchmarking abc.defgh.pl (be patient)
Completed 100 requests
Completed 200 requests
Finished 200 requests
Server Software: Apache
Server Hostname: abc.defgh.pl
Server Port: 80
Document Path: /sklep/
Document Length: 4180 bytes
Concurrency Level: 150
Time taken for tests: 27.192 seconds
Complete requests: 200
Failed requests: 0
Write errors: 0
Total transferred: 929000 bytes
HTML transferred: 836000 bytes
Requests per second: 7.36 [#/sec] (mean)
Time per request: 20393.908 [ms] (mean)
Time per request: 135.959 [ms] (mean, across all concurrent requests)
Transfer rate: 33.36 [Kbytes/sec] received
Connection Times (ms)
min mean[+/-sd] median max
Connect: 56 652 1002.6 189 3453
Processing: 1039 14081 7456.0 16816 26197
Waiting: 991 10618 5224.2 12306 21415
Total: 1100 14733 7740.0 19039 26429
Percentage of the requests served within a certain time (ms)
50% 19039
66% 20760
75% 21232
80% 21387
90% 22152
95% 23612
98% 23821
99% 24356
100% 26429 (longest request)
"...ludzi żyjących w różnych państwach, mówiących różnymi językami i posiadających odmienne ideologie."
"Ze względu na podział panujący w Gnu i Linux trudno wyszczególnić jednoznacznie jakąś grupę osób odpowiedzialnych za rozwój całego projektu."
"For the developers' and authors' protection, the GPL clearly explains that there is no warranty for this free software."Poza tym przeanalizujmy to dokładnie. Jeżeli instalujesz FreeBSD na serwerze i coś nie działa, to gdzie wtedy kieruje się swoje żale? Otóż pozostaje Ci tyle sam co w przypadku Linuksa, zgłosić błąd, a najprędzej zainstalować starsza wersję lub coś podobnego.
"Współpraca
Każdy z system z rodziny BSD ma swoje własne cele i założenia, które są realizowane przez developerów. Daje to możliwość równoległego testowania różnych technologi i rozwiązań. Sprzyja to również ogólnemu rozwojowi wszystkich systemów. Ze względu na niedrastyczne różnice kodów poszczególnych BSD istnieje możliwość wymiany technologicznej. Czyli w momencie w którym jakaś technologia zostanie wprowadzona i przetestowana przez jeden z systemów może nastąpić przeportowanie jej do innego BSD przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy. Taka wymiana nie jest możliwa z systemem Linux a przynajmniej nie z taką łatwością."
"Ideologia GPL i BSD. Niewolników wolności i prawdziwie wolnych."Z tego też powodu FreeBSD ma taką otóż przewagę:
"Komercja
Równie ważne jak sam system jest fakt jego wykorzystania przez rynkowych liderów. Dlatego ważny jest proces komercjalizacji, nie systemu, ale produktów na nim opartych. Istnieje wiele rozwiązań komercyjnych wykorzystujących Gnu/Linux jak i BSD. To znaczy, że zarówno pierwszy jak i drugi system dają się łatwo sprzedać. Niestety dość restrykcyjna licencja GPL często odstrasza dużych graczy."
"Systemy plików
Niewątpliwie Linux obsługuje największą ilość różnorakich systemów plików. Między innymi ext2, ext3, ext4, FAT, HFS, JJFS, JFS, UDF, XFS, ReiserFS, Reiser4, Tux3. Zapewne większość z nich jest bardzo dobrze przetestowana. Jednak warto zauważyć że przy tak dużej ilości systemów plików bardzo trudnym staje się dokładne przetestowanie nowej wersji jądra wraz ze wszystkimi możliwymi systemami plików. Co niekiedy zmniejsza stabilność naszej maszyny.
Z kolei systemy BSD nie obsługują tak imponującej ilości systemów plików. Są w stanie wykorzystać między innymi UFS, FAT, ext2 oraz ZFS. Dzięki małej różnorodności każdy aspekt poszczególnego systemu plików jest zbadany i należycie przetestowany co minimalizuje straty danych.
Firewall
Ważnym zabezpieczeniem systemu operacyjnego jest firewall. Dlatego też standardem stało się dołączanie zapory ogniowej do systemu. Linux standardowo dystrybuowany jest z netfilter/iptables, który zapewnia pełną dowolność w zarządzaniu naszymi portami i pakietami sieciowymi.
Natomiast systemy z rodziny BSD wykorzystują inne filtry pakietów. Są nimi PF lub IPFW w zależności od upodobań developerów. Istotną przewagę nad szeroko wykorzystywanym netfilter’em filtry BSD mają w prostocie konfiguracji. Bardzo dużą uwagę poświęcili developerzy kwestiom tworzenia reguł. Zapewniło to znaczącą poprawę czytelności wszystkich plików konfiguracyjnych, oczywiście są one human-readable. Filtry BSD w żadnej mierze nie ustępują wydajnością ani funkcjonalnością netfilter’owi, niejednokrotnie go przewyższając."
"Use the right tool for the job."
"Google zleciło wiodącej firmie konsultingowej Boston Consulting Group przygotowanie niezależnego raportu na temat znaczenia internetu dla polskiej gospodarki. Naszym zdaniem, internet istotnie wpływa na wzrost gospodarczy, a raport dostarcza informacji wyjściowych do zaplanowania jego rozwoju."W ramach dalszych działań Google stworzyło akcję Internetowa Rewolucja, skierowaną do Polskich firm. Partnerami akcji są home.pl oraz (uwaga!) Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Honorowym patronatem akcji jest Ministerstwo Gospodarki.
"All mail clients suck. This one just sucks less."
The Mutt E-Mail Client
www.mutt.org
Content-Type: multipart/mixed; boundary="ZGiS0Q5IWpPtfppv"powinno być
Content-Type: text/plain; charset=utf-8
Subject: Zmiana =?unknown-8bit?Q?rozk?= =?unknown-8bit?B?xYJhZHUgemFqxJnEhyAtIFJhZHp5bWnFhHNrYQ==?=
Subject: =?utf-8?B?YWFhw7PFgsWExbzFmw==?=
Jeżeli kilku ostatnich lat nie spędziłeś w jaskini, to na pewno słyszałeś już o Linuksie.lub
Jeżeli kilka ostatnich lat spędziłeś na planecie Ziemia, to na pewno słyszałeś już o Linuksie.co rzeczywiście jest prawdą, ale czy naprawdę ludzie rozumieją tą całą zagmatwaną sytuację? Co wiąże Linuksa z jakimś Uniksem? Czym różni się Free Software Foundation od Open Source i jak one są powiązane z Linuksem?
aby zrozumieć teraźniejszość należy poznać przeszłośćTak więc z jednej strony świadomy jak ważna jest historia Linuksa, a z drugiej niechęci do czytania o historii rozmyślałem nad innymi sposobami, którymi mógłbym dotrzeć do wielu ludzi. W końcu mnie olśniło, zresztą Google też tak robi, tyle tylko, że oni robią coś na kształt kreskówek. Napiszę bajkę o tym skąd wywodzi się Linux.
Dawno, dawno temu, gdy komputery były wykorzystywane tylko w laboratoriach, naukowcy stworzyli system operacyjny, który pozwalał na korzystanie z jednego komputera przez wiele osób. Z czasem, gdy komputery trafiały do innych instytucji i zaczęły być wykorzystywane do celów przemysłowych stworzony system stał się produktem, który można było sprzedawać. Ponieważ nad jego rozwojem pracowało kilka innych instytucji, w momencie, gdy doszło do sprzedaży wybuchła wojna o to, kto jest prawowitym właścicielem systemu. Był to problem, z którym do tej pory jeszcze się nie spotkano. Wówczas wiele osób uświadomiło sobie jakie zagrożenia niesie za sobą komercja dla rozwoju oprogramowania komputerowego. Jeden z naukowców postanowił zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości i stworzył nową ideę wolnego oprogramowania, zwaną GNU. Jej celem było stworzenie nowego systemu, który byłby całkowicie wolny i dostępny dla wszystkich. Naukowiec stworzył podstawowe narzędzia do pisania oprogramowania i udostępnił je bezpłatnie innym, w zamian za to wszystkie stworzone przy ich pomocy programy również musiały być dostępne dla innych. W ramach projektu ochotnicy z całego świata stworzyli prawie wszystkie składniki niezbędne do złożenia kompletnego systemu operacyjnego. Jednak nadal brakowało jednego elementu, bez którego system nie był jeszcze gotowy. W końcu po siedmiu latach, projekt, doczekał się brakującego elementu, którym było jądro systemu. Stworzył go student informatyki z Finlandii przy pomocy narzędzi udostępnionych przez projekt GNU i nazwał go Linux. Od tej pory projekt GNU posiadał wszystkie niezbędne składniki do złożenia kompletnego systemu operacyjnego na wzór pierwotnego systemu stworzonego przed laty w laboratoriach. Ponieważ wszystkie składniki były ogólnie dostępne powstawały liczne wariacje systemów składające się z tych samych części, jądra Linux i narzędzi z projektu GNU. Wersje te zwane są dystrybucjami, a jedną z pierwszych był Debian GNU/Linux. Pojawienie się brakującego elementu bardzo przyśpieszyło rozwój nad projektem otwartego systemu. GNU/Linux jest cały czas udoskonalany, powstały środowiska graficzne na wzór innych systemów komercyjnych i wiele programów realizujących różne zadania. Obecnie GNU/Linux jest najpopularniejszą odmianą pierwotnego systemu stworzonego przez naukowców w laboratoriach.
Wystąpili
System operacyjny stworzony w laboratoriach przez naukowców - UNIX™
Wojna o prawa do systemu - Unix wars
Naukowiec, który stworzył projekt GNU - Richard Stallman
Twórca brakującego elementu, jądra - Linus Torvalds
Kompletny system - GNU/Linux